Zdroj: Wikipedie. Proč je to špatný nápad?

Wikipedie vznikla v roce 2001 a zcela změnila náš přístup k informacím na internetu. Dokážete si představit, že by dnes zvídavé děti listovaly těžkými encyklopediemi a často marně hledaly objekt svého zájmu v rejstříku? Encyklopedické knihy a odborné texty se ale od Wikipedie neliší jenom svou těžkopádností. Do vytištěné knihy editované experty totiž nemůže každý s přístupem k internetu vložit naprosté nesmysly.

Chlupatí bohové a jim podobní

V roce 2017 vyšla desková hra s názvem Rising Sun od společnosti CMON. Jedná se o vizuálně úchvatnou hru, v níž hlavní roli hrají detailní figurky japonských božstev. Mezi mytologická monstra, která ve hře najdeme, patří i Kotahi, opičí bůh z japonského folkloru. Tedy až na to, že o něm nikdy žádný Japonec neslyšel a ve skutečnosti se jedná o mladíka z Nového Zélandu. 

Kotahi-Manawa Bradford strávil jeden večer s kamarádem tím, že spolu editovali náhodné stránky na Wikipedii. Když jeho kamarád narazil na stránku „seznam japonských mytologických příšer”, rozhodl se Kotahiho přidat. V popisu pak zdůraznil, že Kotahi je známý svou nadměrnou chlupatostí a tendencí k zuřivosti. V CMON nikoho nenapadlo vzít do ruky odborný text a Kotahi se tak dostal až k japonským hráčům deskových her, kteří na nedostatečně provedený výzkum firmu upozornili. 

Falešné informace vložené do Wikipedie nejsou ničím novým, editoři s nimi musí bojovat na stránkách neustále. Protože Wikipedie je zcela založená na dobrovolnictví, může být těžké Wiki-škůdce ohlídat, především u málo navštěvovaných hesel či u detailů, kterých si málokdo všimne. 

K čemu se Wikipedie hodí studentům

Určitě jste si všimli malých čísel, která se u slov na Wikipedii objevují. Jedná se o odkazy na citované zdroje a jejich nedostatek může vést i ke smazání celého hesla. Právě tady tkví užitečnost Wikipedie, pokud hledáte víc než jen obecný přehled či zábavu na pomalé nedělní odpoledne. Zdroje by vás ideálně měly dovést k informacím od odborníků nebo důvěryhodným publikacím. I kvalita zdrojů je ale často dosti kolísavá. Při bližším prozkoumání lze rychle odhalit stránku plnou špatných informací, která odkazuje na zastaralé nebo lživé zdroje. Ne vždy má ale někdo čas takto heslo prověřit. Naštěstí se ale stále najde dostatek lidí ochotných bojovat za neustále zlepšování Wikipedie. 

Pokud se chystáte do tématu ponořit, funguje Wikipedie jako dobrý odrazový můstek.  Nikdy by ale váš výzkum u ní neměl skončit, jestliže je vaším cílem získat opravdu hluboké povědomí. Tehdy musí nastoupit buď odborné články, knihy nebo primární zdroje.

Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
###message