Uploaduješ? Dej si pozor, ať nedopadneš jako šedesátiletý muž z Olomoucka

Šedesátiletý muž z Olomoucka byl na konci roku 2017 obviněn kriminalisty za to, že na internet nahrál sto tisíc souborů s filmy. Jeho případ slouží jako skvělá ukázka toho, jak snadné je porušit autorská práva. Jak se na internetu chovat, aby tě nečekal stejný osud? 

Neuvěřitelný výkon

Je tomu těžké uvěřit, ale šedesátiletému muži z Olomoucka se během pouhých 7 let podařilo nahrát na různá internetová úložiště přes 104 tisíc filmových souborů. Člověka při takové zprávě napadnou hned dvě věci. První, že tolik filmů snad ani neexistuje. Druhou představuje neskutečné množstvé času, který musel muž uploadování filmů věnovat. To vše bez ohledu na to, jak rychlé internetové připojení měl k dispozici.

K jeho smůle byl koncem roku 2017 odhalen a nikomu nelze doporučit chovat se stejně. Muž svým jednáním poškodil autorská práva 15 různých subjektů. Škoda byla vyčíslena na 1,76 milionu korun. To rozhodně není málo a muži hrozí až pět let za mřížemi.

Jak na bezpečné sdílení souborů?

Za zcela legální a bezpečné sdílení souborů lze považovat to, u kterého jsi vlastníkem autorských práv, případně máš podle licence právo soubor volně šířit dál. Ve všech ostatních situacích se vyplatí být na pozoru. Rizikové je nejen nahrávání na datové úložiště, ale také na weby typu YouTube či Vimeo. Pozor na stahování přes torrenty, během kterého dochází ke sdílení částí souboru. Jinými slovy se riziku stíhání vyhneš, když budeš sdílet pouze soubory neporušující autorská práva.

Je možné si zálohovat filmy?

Na druhou stranu se nemusíš obávat zálohování filmů a dalších legálně zakoupených multimediálních děl. Vytvořením kopie disku a zálohováním do cloudu nic neporušuješ. Samozřejmostí by mělo být, že odkaz na kopii neposkytneš nikomu jinému. Automatické zálohování vlastní multimediální knihovny do cloudu lze jedině doporučit. Přístup k souborům tak získáš z více zařízení od stolního počítače až po tablet či mobilní telefon.

Pro zálohování a upload velkých souborů budeš potřebovat rychlé a stabilní připojení k internetu. Na Olomoucku jsou řešením internetové tarify AIM. Vybrat si tarif, který pro tebe bude nejlepší, je jednoduché. AIM nabízí optické připojení a tam, kde zatím není k dispozici, má v záloze cenově dostupné DSL tarify s rychlostí až 200 Mbps. Internet nezávazně poptej a podívej se i na další pecky z nabídky AIM. Co třeba nenáročná televize Kuki s 60 TV kanály? Ta s přehledem zastoupí i stotisícovou sbírku filmů zmíněného muže z Olomoucka.

Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
###message