Tipy, jak si zařídit letní kino u vás doma

Letní kina rostou za hezkého počasí jako houby po dešti. Co když se ale ve vašem okolí zrovna žádné letní kino neobjevilo, během jeho přítomnosti jste se váleli u moře, nebo prostě nenabízí žádný film dle vašeho vkusu? Lze to vyřešit jednoduše. Zařiďte si letní kino doma, pozvěte pár kamarádů a užívejte si filmovou zábavu přesně tak, jak chcete vy. Nic těžkého na tom není.

Základní vybavení?

V podstatě potřebujeme pouze dvě hlavní pomůcky – plátno a projektor. Nákladnější z nich je samozřejmě projektor, ale divili byste se, jak může být v dnešní době dostupný. Slušné, nijak zázračné projektory, které nám vystačí na domácí promítání, se pohybují už kolem 3 tisíc korun. Špičkovou kvalitu lze sehnat již za pár tisícovek navíc.  

Faktorů, které při koupi projektoru rozhodují, je několik. Ujistěte se, že váš nový projektor má na sobě HDMI port, který vám usnadní připojení notebooku nebo jiného zařízení, kde se nachází soubory k promítání. Projektory se dnes běžně dokáží připojit k ostatním technologiím i přes Wi-Fi, takže někdy stačí využít pouze váš router (nebojte, váš signál na zahradu většinou dosáhne bez problémů). Zvolte projektor s dostatečně velkým rozlišením, ideálně rovnou 4K nebo Full HD. Záleží na tom, jak blízko budete u promítaného obrazu sedět. Podle toho, kde se chystáte promítat, pak volte úroveň svítivosti. Svítivost se měří v lumenech (lm) a jestliže máte k dispozici opravdu tmavou místnost, postačí vám projektor se svítivostí 2000 lm. V jiném případě, například když chcete promítat venku, kde na vaše plátno útočí nejrůznější externí zdroje světla, neberte nic se svítivostí pod 3000 lm.  


Plátno na promítání je relativně drahé, tedy pokud skutečně chcete roletovací plátno od prodejců audiovizuální techniky. V místech, kde se prodává promítací technika, občas mívají i speciální materiál na plátno v metráži na vyžádání. Můžete si tedy nakoupit přesně tak velké plátno, které se hodí k vám domů. Při nejhorším klidně sáhněte i po bílém prostěradle, které mnohdy odvede práci plátna stejně dobře. Zbývá pak už jenom dořešit, jak plátno natáhnout. Kutilským řešením je vytvoření jednoduchého dřevěného rámu, ale lze také zakoupit lepící háčky na zeď a natáhnout plátno tímto způsobem. 


Plátno a projektor vyřeší obraz, zvuk pak dolaďte reproduktory. Nemusíte mít doma drahou zvukovou sestavu, ale samozřejmě čím hlasitější a plnější zvuk, tím lépe.

Jak a co promítat?

V případě, že se chystáte promítat venku, pak se snažte najít koutek, kam nesvítí žádný jiný zdroj světla. Zahrada, do které září pouliční lampa, se pro kino příliš nehodí. Po instalaci vašeho vybavení si také zvolte, jakým způsobem sebe a hosty usadíte. Rozkládací židličky pořídíte ve velkých obchodech s nábytkem za pár stovek, ale můžete také rozprostřít po zahradě deky a udělat si filmový piknik.  

Jaký film zvolíte je samozřejmě čistě na vás. Jestliže máte doma internetovou televizi (třeba Kuki se zpětným posunem a širokou nabídkou kanálů), tak můžete z několika zařízení napojit na projektor i televizní vysílání. Večerní pohoda u piva s kamarády a fotbalem na velkém plátně zní jako ideální letní večer.  

Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
###message