Slovník internetových surfařů. Víš, co znamená ping?

Svět internetových technologií a zkratek pro tebe nemusí být španělskou vesnicí. Znalost několika základních pojmů ti pomůže jak při výběru internetového připojení, tak při řešení různých nastavení. Podívej se na slovník internetových surfařů a získej nové vědomosti.

802.11ac

Jedná se o standard bezdrátové komunikace s vysokou datovou propustností. Dokáže fungovat nejen v bezdrátových sítích na frekvenci 2,4 GHz, ale zároveň také na 5 GHz. Podpora tohoto standardu by měla být u moderních zařízení samozřejmostí.

ADSL internet

ADSL je zkratkou anglického sousloví Asymmetric Digital Subscriber Line (asymetrická digitální linka). Tento nejčastější typ technologie DSL využívá pro připojení k internetu telefonních rozvodů. Asymetrie linky spočívá v rozdílných rychlostech ve směru k uživateli a od uživatele. Jinými slovy nabízí připojení zpravidla rychlé stahování dat, ale jejich pomalejší nahrávání. Výhodou ADSL je velké pokrytí. AIM pokrývá DSL tarify 99 % území ČR.

Download

Download představuje anglické označení pro stahování (příjem) dat. V případě internetového připojení má download zásadní vliv na rychlost načítání internetových stránek a stahování souborů z internetu. Rychlost downloadu se uvádí v Mbps.

Ethernet

Ethernet reprezentuje technologie počítačových sítí, které přenáší data přes dvojlinku či optický kabel. Využívá se nejen pro propojení počítačů, ale také jako drátové rozhraní pro WiFi a další zařízení s přístupem k internetu. Existuje několik rychlostních modifikací.

Firewall

Bezpečnostní brána ve formě samostatného zařízení či softwaru, která odděluje provoz mezi domácí/firemní sítí a internetem. Jedná se o efektivní ochranu před škodlivými viry a dalšími bezpečnostními hrozbami.

IP adresa

IP adresa je číslo. To jednoznačně identifikuje síťové rozhraní v počítačové síti, které využívá internetový protokol. Prostřednictvím internetového protokolu komunikují na internetu všechna zařízení. Aktuálně nejrozšířenější verze IPv4 používá 32bitové adresy. Kvůli klesajícímu počtu volných adres se náhradou stává protokol IPv6.

IPTV

Jedná se o zkratku televize přes internetový protokol. Technologie přináší možnost sledovat kanály digitální televize přes internet. Skvělým zástupcem kvalitní IPTV s bohatou programovou nabídkou je Kuki.

Jitter

Jeden z parametrů internetového připojení. Představuje nežádoucí kolísání v rychlostech odezvy. Uvádí se v milisekundách. Čím vyšší je jitter, tím méně stabilní je připojení.

Mbps (Mbit/s)

Jednotka přenosové rychlosti - megabit za sekundu. Nejčastěji se využívá pro zobrazení rychlosti internetového připojení. AIM ti nabízí internetové tarify s rychlostí až 400 Mbps.

Optika

Optika je zjednodušené označení připojení přes optická vlákna. Tento způsob připojení k internetu patří k těm nejspolehlivějším a nejrychlejším, a proto AIM nabízí připojení na vlastní optické síti.

Ping

Ping (Packet Internet Groper) představuje odezvu. Slouží k prověření kvality spojení se vzdáleným systémem v síti, například webovým serverem. Udává se v milisekundách. Čím vyšší je ping, tím horší je kvalita připojení.

QoS

QoS je zkratkou anglického spojení Quality of Service. Pomocí QoS lze omezit přenosy dat a rozdělit jejich provoz dle preferencí. V případě routeru se jedná o pokročilou funkci, která ti umožňuje nastavit, jaká zařízení jsou v síti prioritní.

SSID

SSID je zkratkou anglického spojení Service Set Identifier. Představuje identifikátor bezdrátové sítě WiFi - její název. SSID si můžeš změnit v konfiguraci přístupového bodu.

Upload

Upload představuje anglické označení pro nahrávání (odesílání) dat. V případě internetového připojení má upload zásadní vliv na rychlost nahrávání příloh, zálohování do cloudu nebo streamování videa. Rychlost uploadu se uvádí v Mbps.

WiFi

Zaběhlý název zastřešující několik standardů IEEE 802.11, které slouží k bezdrátové komunikaci v počítačových sítích. WiFi primárně nahrazuje ethernetové sítě. Za názvem stojí obchodní sdružení Wi-Fi Alliance.

WPA2

Šifrovací protokol Wi-Fi Protected Access II slouží k zabezpečení bezdrátových sítí. Certifikace WPA2 je povinná pro všechna nová WiFi zařízení.

Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
###message