Škola na internetu: nejlepší způsoby, jak se vzdělávat online a zdarma

Děti zasedly zpátky do školních lavic a studentům vysokých škol se návrat do poslucháren rychle blíží. Velké vzdělávací instituce jsou stále důležité, vedle nich ale velkou rychlostí roste způsob vzdělávání podle vlastních potřeb online. Nemusíte se nechávat svazovat učebními plány a rovnou si lze najít všechno, co vás zajímá. Navíc jsou informace často podávané přehledně a nemusíte se pro jejich opakování spoléhat pouze na svoje poznámky (nebo na poznámky jednoho spolužáka, který je půjčuje celé třídě). Pojďme se spolu podívat na várku zajímavých stránek a kanálů, které zcela zdarma nabízejí vzdělání všem, kteří se chtějí ve svých znalostech posunout dopředu.

Angličtina táhne 

Angličtina se v dnešní době stala hlavním lingua franca a není se proto čemu divit, že největší množství vzdělávacích možností je k nalezení právě v jazyku Shakespeara. Co když tento jazyk ale neovládáte dokonale, nebo vůbec? Samozřejmě můžete zaplatit mnoho peněz za kurzy nebo komunikaci s rodilými mluvčími, určitě ale vyzkoušejte i nejrůznější dostupné online pomůcky. Velmi známou a osvědčenou aplikací je Duolingo, které nabízí široké množství jazykových kurzů, jež vám den po dni naservírují lehce stravitelné lekce. Podobně funguje i aplikace Memrise. Jestliže se vám dobře učí starým způsobem s kartičkami a seznamy slov, pak vyzkoušejte Quizlet.com nebo Tinycards od tvůrců Duolinga. Tyto programy a stránky posouvají staré způsoby učení do nové, moderní dimenze.  

Od programování po filmový střih 

Jestliže angličtinu ovládáte, pak není na co čekat. Ponořte se do světa vzdělávání zdarma jedním z následujících způsobů. Proč například nevyzkoušet kurzy prestižních univerzit zcela zdarma na stránce Coursera? Pokud si přece jenom připlatíte, získáte i certifikát o složení daného kurzu, který se vám pak může dobře hodit v profesionální sféře. Podobně fungují i stránky Udemy (ne všechny kurzy jsou zdarma), Open university či edX.  

Některé z nejznámějších prestižních amerických univerzit, jako Stanford nebo Harvard mají samostatně oddělené kurzy dostupné pro veřejnost v mnoha oblastech. Pokud se opravdu chcete cítit jako ve třídě na Stanfordu či Yalu, pak zamiřte na jejich Youtube kanály. Youtube samotný je pak neuvěřitelnou pokladnicí. Mnoho nezávislých tvůrců vytváří na svých kanálech krátká a zábavná videa, které poučí a zaženou nudu zároveň. Určitě vyzkoušejte jeden z kurzů na kanálu Crash Course, vynikající je i VSauce, Veritasium nebo Kurzgesagt. Některé z nich (například posledně zmíněný Kurzgesagt) nabízí svoje videa i s českými titulky.  

Nemálo je k dispozici i v naší mateřštině 

Ovšem i bez angličtiny a pouze v českém jazyce lze najít mnoho vzdělávacích příležitostí online. Vyzkoušejte například Khanovu školu, kde najdete mnoho přeložených kurzů z anglické stránky Khan Academy. Kurzy zdarma najdete i na vzdělávacím webu Seduo, kde si můžete zostřit nejrůznější schopnosti a znalosti nutné pro vaši konkurenceschopnost na moderním pracovním trhu. Ty, které zajímá právo, odkážeme na Nostis.org, kde se zdarma ponoří do tajů legislativy. Zkrátka a dobře kdo hledá, najde a dokáže se úspěšně vzdělávat nejenom v prostředí školní budovy, ale klidně i po cestě v tramvaji nebo na dece v parku.  

Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
###message