Rychlý test: Máš závislost na internetu?

Internet dokáže být skvělým pomocníkem a život bez něj si v dnešní době lze jen těžko představit. Na druhou stranu i čas strávaný surfováním je třeba hlídat. Jak poznat závislost na internetu a jak ji řešit?

Zábava i pracovní komunikace

Uživatelé v Karlovarském kraji rozdělují čas na internetu relativně rovnoměrně mezi komunikaci, sociální sítě, film a hudbu. Alespoň tak hovoří výsledky průzkumu, který AIM uspořádal s cílem zjistit, jak lidé internet využívají a jak jsou spokojení se službami stávajících poskytovatelů.

Výsledky ukazují jednu věc. Internet dokáže být jak efektivním pracovním nástrojem, tak pěkným žroutem času. Na jednu stranu lze díky němu komunikovat s kolegy, na druhou tě zatáhne na několik hodin mezi bláznivá videa a příspěvky na Facebooku. Ani nevíš jak a z naplánované jedné hodiny před monitorem jsou tři. Od běžného používání internetu je k závislosti daleko, nicméně i tak je na místě tento poměrně nový jev představit.

Jak vypadá internetová závislost?

Studie, kterou publikoval Šmahal a jeho spolupracovníci z Masarykovy univerzity v roce 2009, uvádí, že závislost na internetu má v České republice kolem 3,4 % obecné populace. Další 3,7 % je v ohrožení. Mezi nejrizikovější skupiny patří osoby ve věku 12 až 15 let. Nejvíce závislých spadá do skupiny 16 až 29 let. Závislost vzniká nejrychleji na online hrách, sociálních sítích a stránkách pro dospělé. Odbornou pomoc se rozhodne vyhledat pouhý zlomek z uvedeného počtu.

A jak poznat, že máš závislost na internetu? Udělej si rychlý test a zkus si odpovědět na následující otázky:

• Přestáváš se kvůli internetu potkávat s přáteli?
• Chodíš někam pozdě kvůli tomu, že se bavíš na internetu?
• Změní si nálada, jakmile se odpojíš?
• Jsi bez internetu nervózní? Zažíváš nějaké další nepříjemné psychické stavy?
• Trávíš na internetu čím dál více času?

Pokud odpověď na některou z těchto otázek zní ano, ještě to nemusí nutně znamenat, že máš na internetu závislost. V každém případě je na místě zamyslet se nad tím, jestli něco nezměnit.

Jak omezit závislost na internetu?

Dobrou cestou k omezení závislosti je stanovení určitého počtu hodin a přesné vymezení doby online. S rychlým připojením k internetu stihneš během určeného času určitě vše, co potřebuješ. Stejně tak je dobrým nápadem změna struktury dne a osobního programu. Naplánuj si další aktivity. Ideální jsou procházky, čtení knih, posezení s přáteli. Internet tak zůstane pomocníkem a zdrojem zábavy, který máš pod kontrolou.

 

Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
###message