Přechod na DVB-T2: Kdy a kde to brzy vypukne?

O tom, že druhá vlna digitalizace pozemního televizního vysílání proběhne, ví už podle odhadů většina lidí, kterých se přímo dotkne. Není to žádná malá skupinka lidí, ale více než polovina televizních diváků u nás. Přestože však existují snahy informovat o tom, jak celý proces proběhne, bohužel se najde stále velké množství těch, kteří nemají v harmonogramu vypínání původního standardu DVB-T zcela jasno.

Praha vypíná jako první 

V Praze odstartuje finální vypínání původního typu televizního vysílání již v listopadu. Konkrétně dojde k vypnutí tzv. multiplexu 1 na vysílačích Praha-Žižkov a Praha-Cukrák 27. listopadu 2019. Pražané tím definitivně přijdou o možnost naladit všechny programy České Televize (ČT1, ČT2, ČT24, ČT sport, ČT D a ČT art) přes antény přijímající pouze DVB-T signál. Již několik měsíců na vysílačích souběžně lze naladit tyto kanály přes DVB-T2. Pokud však zatím vaše domácnost nemá možnost přijímat nový standard pozemního vysílání, je nejvyšší čas to napravit.  

Vysílání komerčních televizí bude na pražských vysílačích vypnuto o něco později. Definitivně by diváci měli přijít o možnost sledovat stanice jako Nova, TV Barrandov či Prima a jejich přidružené kanály až 8. ledna 2020. Od listopadu do ledna dojde k vypínání DVB-T také v celém Středočeském kraji.  

Veřejnoprávní televize na novém standardu bude vysílat ve vysokém rozlišení, tedy v HD. Komerční televize již předem hlásí, že žádné výrazné zlepšení obrazu pro neplatící diváky s nástupem DVB-T2 nepřijde. Prima sice mluví o jakémsi hybridním rozlišení SD+, to ale nic nemění na tom, že HD pro komerční televize je dostupná pouze pro placené alternativy příjmu televizního vysílání.  

Kraje mají čas do poloviny příštího roku 

Hlavní vysílače mimo hlavní město a Středočeský kraj se začnou vypínat od začátku příštího roku. V lednu 2020 bude multiplex 1 vypnut v Královehradeckém a Ústeckém kraji. Únor 2020 přinese finální změny vysílání do kraje Plzeňského, Karlovarského, Libereckého a Jihočeského. V březnu 2020 přestane DVB-T vysílat v Jihomoravském kraji. V dubnu 2020 dojde k vypnutí vysílání na starém standardu v Pardubickém kraji, Olomouckém kraji, Moravskoslezském kraji a na Vysočině. Ze všech nejpozději nastane konec přechodu na DVB-T2 ve Zlínském kraji, kde bude příslušný multiplex vypnut v květnu 2020. Naladit někdy půjde DVB-T krátce i po vypnutí hlavního vysílače v krajích, do poloviny roku však starý standard zcela zmizí.  

Pozor na polské set-top boxy 

Přechod na DVB-T2 pro mnoho domácností znamená výdaje navíc za nákup nových zařízení – buď set-top boxu, či nové televize. Pokud necháváte tento nákup na poslední chvíli, dávejte si dobrý pozor, aby koupené zařízení dokázalo nejenom přijímat signál DVB-T2, ale aby si poradilo i s tzv. HEVC kodekem. V opačném případě totiž nezvládne set-top box dekódovat přijímaný obraz. Český telekomunikační úřad nedávno upozornil na to, že se na našem trhu objevily levné set-top boxy z Polska, které sice umí přijímat DVB-T2, jsou ale vyrobené pro starší verzi kodeku. Jestliže tedy nechcete mít z televize jenom rádio, pořizujte si zboží s certifikací, která dokazuje, že zvládá jak nový signál, tak nový kodek.  

Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
###message