Pozoruhodná historie a budoucnost internetu v Pardubickém kraji

Bydlíš v Pardubickém kraji a jsi často online? Pokud ano, přijmi pozvánku na velice zajímavou exkurzi do internetové minulosti a zjisti, jak se možnosti připojení v dnešní době liší od těch, které měli obyvatelé kraje před pár lety.

Internet v Pardubicích slaví 25. narozeniny

Před čtvrt stoletím málokdo věděl, jak důležitou roli bude internet jednou zastávat. Pravda je však taková, že život bez něj si dnes nedokážeme představit. Možnost dohledat si na něm prakticky libovolnou informaci považujeme za samozřejmost. O to zajímavější je pohled zpět. K vůbec prvnímu oficiálnímu připojení k internetu v ČR došlo dne 13. února 1992. Do sítě internet se rychlostí necelých 10 kbps připojil několikatunový počítač IBM na pražské ČVUT.

Tento zásadní milník i přes různá omezení odstartoval další pokusy a experimenty, které internet o rok později dostaly až na pardubickou univerzitu. Univerzita Pardubice se přidala 19. února 1993. Mezi univerzitami byla celkově pátou, která se u nás připojila k internetu. Původní předpoklady, že internet zůstane „hračkou“ pouze pro akademickou obec, se postupem času ukázaly jako mylné. Na konci devadesátých let byl internet zpřístupněn studentům v knihovnách a učebnách. Dnes je na Univerzitě Pardubice přes 8 000 datových a telefonních zásuvek. Univerzita je pomocí optických tras připojena rychlostí 10 Gbps do Prahy a Hradce Králové.

Vysokorychlostní internet je třeba hledat

Bohužel připojení určené pro univerzitu nelze srovnávat s připojením, které využívá drtivá většina domácností. Podle měření Ministerstva průmyslu a obchodu je nejvíce pomalých přípojek právě v Pardubickém kraji. Vzhledem k výše zmíněné historii je to poměrně paradoxní, ale je to tak. Možná i tebe trápí nestabilní připojení, slabý signál Wi-Fi a další nedostatky, kvůli kterým si nemůžeš internet užívat na 100 %. Pro datově náročné aktivity v podobě sledování HD videa, hraní her a zálohování velkých souborů je nutné mít opravdu rychlý internet bez omezení.

Jaký internet si vybrat v Pardubickém kraji?

Pokud tě již nebaví nespolehlivé připojení, je čas udělat krok směrem vpřed. Budoucností jsou internetové tarify s rychlostí až 400 Mbps, která má v nabídce AIM. K dispozici je jak připojení na vlastní optické síti, tak DSL tarify. Ty dosahují rychlosti až 200 Mbps a neomezují tě limity přenesených dat. V případě zájmu stačí internet nezávazně poptat a nic dalšího nemusíš řešit. Ozveme se ti zpět s tipem na tarif, který pro tebe bude nejlepší.

Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
###message