Pomalý internet? Zde najdeš řešení krok za krokem

Webové stránky se najednou načítají celou věčnost a stahování větších souborů je nefalšovanou zkouškou trpělivosti. Podívej se, jak krok za krokem vyřešit problémy s pomalým internetem.

Pokles rychlosti internetu 

Příčin poklesu rychlosti internetu může být celá řada. Klíčové je, zdali se jedná o dočasný, nebo trvalý stav, případně zdali se problémy s rychlostí opakují. Pro každou situaci se hodí jiné řešení. Níže najdeš několik ověřených postupů. 

Dočasný pokles rychlosti, který se může opakovat 

Nízké rychlosti internetu si jako uživatel nejčastěji všimneš při načítání internetových stránek. To ale neznamená, že linku nezatěžují na pozadí jiné procesy. Počítač může stahovat například aktualizace. Povypínej všechny ostatní aplikace a rychlost připojení znovu otestuj – nejlépe přes speedmeter. 

Za dočasným poklesem může stát aktivita dalších uživatelů. Tzv. agregace vyjadřuje, kolik uživatelů může v jeden okamžik sdílet maximální vyhrazenou rychlost. Hodnotu agregace najdeš ve smlouvě od poskytovatele internetu. Pokud je připojení pomalé právě kvůli vysoké agregaci, má smysl zapřemýšlet nad změnou poskytovatele. V případě domácí WiFi sítě počítej s tím, že rychlost se dělí mezi všechny připojené uživatele. Zkontroluj si ve správě routeru, kdo je připojen. Pokud má heslo k připojení někdo, kdo by ho mít neměl, tak heslo v nastavení změň. 

U pomalého připojení jsou pravděpodobné také technické problémy tvého stávajícího poskytovatele. Chvíli počkej a když se nic nezmění, neváhej kontaktovat technickou podporu. Jednou z posledních věcí, kterou můžeš udělat, je restartování routeru. I to někdy dokáže zázraky. 

Trvalý pokles rychlosti 

U trvalejšího poklesu rychlosti připojení má smysl položit si v první řadě otázku, zdali využíváš tarif s odpovídajícími parametry. Nároky uživatelů a objem přenášených dat neustále roste. To, co ti dříve přišlo jako normální rychlost, tě dnes může zdržovat. Pro nejnáročnější uživatel si například AIM připravil internetové tarify s rychlostí až 400 Mbps. 

Určitě se vyplatí zkontrolovat router a zařízení, ze kterého se k internetu připojuješ. Starší modely WiFi routerů s překonanými standardy mohou rychlost přenosu dat zbytečně zdržovat. U zařízení od notebooku přes mobil až po chytrou televizi to platí také. Aktualizuj systém a prohlížeč, zkontroluj zabezpečení a nastavení připojení k internetu. Opravdu zastaralé vybavení si zaslouží odchod do důchodu. 

Pomalý internet krade čas 

Spokojit se s pomalým připojením je velká chyba. Aktivní uživatele okrádá zdlouhavé načítání a stahování souborů o velké množství času, který by šel využít lépe. Neváhej „šnečí“ rychlost internetu řešit ihned. Výše zmíněné rady fungují v drtivé většině případů.

Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
###message