Nespolkněte návnadu podvodníkům na internetu

Představte si, že obdržíte email s jediným odkazem, který vás po kliknutí dovede na dobře známou stránku. Zbývá se jenom přihlásit. Ovšem pozor, proč má adresa o jedno písmenko navíc a barvy vypadají vybledleji než normálně? Než vám to zcela docvakne, možná zadáte svoje přihlašovací údaje, které pak hned putují k bídákům s nekalými úmysly.

Odkaz, který zneužívá podobnost. Tak vypadá jedna z verzí tzv. phishingu, extrémně rozšířeného způsobu digitální kriminality. Někdy ale mohou být phishingové útoky mnohem sofistikovanější a obrana proti nim vyžaduje více opatrnosti, než na jakou jsme zvyklí. 

Nikdy neklikat!

Falešné žádosti o potvrzení platby, zaplacení účtu nebo nový login naštěstí dnes většinou padají rovnou do spamové složky. Občas se ale může nějaký dostat do vaší schránky. Každý podobný email, kterému nepředcházela vaše vlastní činnost na dané stránce (změna hesla, objednávka zboží atd.) by měl okamžitě vyvolat vnitřní poplach a zostřit vaši pozornost. Nejdůležitější radu pro vás máme v nadpisu sekce – nikdy neklikejte na žádný odkaz, ani nestahujte přílohy z takové zprávy. Jděte na příslušnou stránku normální cestou – otevřete si ji v prohlížeči, nikoliv skrze odkaz. Snadno pak zjistíte, jestli tvrzení v emailu je pravdivé. Mnohdy stačí pouze si pozorně prohlédnout odkaz a text, který v sobě obsahuje patvary plné překlepů nebo špatnou doménu. 

Nedůvěřuj a rovnou prověřuj

Faktem ale bohužel je, že phishingové kampaně se čím dál více zlepšují ve vzhledu i způsobu jakým data od uživatelů získávají. Po zadání vašeho hesla a jména vás například odkážou na opravdovou stránku s loginem. Vy pak máte pocit, že jste pouze zadali špatné heslo a netušíte, že jste se stali obětí podvodu. 

Ještě horší je spear phishing, metoda cílená na konkrétní jedince. Phisheři občas dokáží nejen napodobit, ale doopravdy získat přístup k emailu někoho nadřízeného ve firmě a posílají odkazy ostatním zaměstnancům. Přemýšleli byste dvakrát nad odkazem, který přišel od vašeho šéfa? Doufáme, že ano. Pokud si nejste jistí, měl by existovat jiný způsob, jak kolegu zkontaktovat, například přes telefon nebo osobně. Co nejrychleji tak při obdržení podezřelého emailu učiňte. Zabráníte tak dalšímu šíření podvodu, který může stát firmu pověst i nemálo peněz.  

Phishing jen tak z internetu nezmizí, naopak se zdá být na vzestupu. Existuje spousta stránek a aplikací zaměřených na obranu proti phisherům, které rozhodně stojí za vyzkoušení. Nejlepší obranou je ale vaše opatrnost a vyhýbání se kliknutí na cokoliv, co jste si sami nevyžádali.

Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
###message