Názvosloví přechodu na DVB-T2

Změna televizního standardu z DVB-T na DVB-T2 znamená, že se mnoho lidí najednou musí naučit nové termíny a zorientovat se v technologickém žargonu. Někdy se z toho až člověku trochu motá hlava. Abychom bolehlavu z názvosloví přechodu na DVB-T2 zabránili, tak vám přinášíme malý slovníček pojmů, který vás provede základními fakty, popisy technologií a procesů, které je dobré znát. Co tedy znamená...

DVB-T2 

Název je odvozen ze zkratky anglických slov „Digital Video Broadcasting – Terrestrial 2” neboli pozemní vysílání digitálního videa. Jedná se o nový standard pozemního televizního vysílání, který navazuje na předchozí standard DVB-T.  Zjednodušeně řečeno se jedná o televizní signál a způsob, jakým do vaší antény putuje. Snímková frekvence obrazu v DVB-T2 je 50 Hz, s formátem obrazu 16:9 a umožňuje i sledování ve vysokém rozlišení. K přechodu z původního standardu na DVB-T2 dojde v průběhu příštího roku.  

MPEG-4 

Jedná se o způsob komprimování obrazu. Hlavním důvodem přechodu na DVB-T2 je změna frekvenčních pásem vyhrazených pro televizní vysílání a komprimování pomocí MPEG-4 pomáhá zůstat televiznímu obrazu ve stejné (či lepší) kvalitě i za těchto podmínek. Podmínkou pro úspěšné přijímání DVB-T2 je televizní přijímač, který dokáže MPEG-4 dekódovat. Bez něj nemůžete nový standard sledovat. 

DTT 

Zkratka z anglického „Digital Terrestrial Television” neboli pozemní digitální televizní vysílání. V Evropě je běžný standard DVB-T a nyní nastupující DVB-T2, například v USA však najdeme standard ATSC a v Japonsku ISDB-T.

Set-top box 

Někdy také zkracován jako STB. Zařízení, které dokáže přijímat a dekódovat televizní vysílání. Většina lidí si musí pro příjem DVB-T2 pořídit zbrusu nový set-top box, který si dokáže poradit s novým standardem televizního vysílání. Naštěstí dnes v obchodech najdete jasně označené set-top boxy, které jsou certifikovány pro příjem DVB-T2. 

STA 

Společná televizní anténa. V případě, že přijímáte televizní signál v bytovém domě za pomocí STA, pak bude potřeba objednat technika, který provede příslušné úpravy, umožňující přijímat DVB-T2. 

LTE 

Z anglického „Long Term Evolution”. Jedná se komerčně používaný standard bezdrátového signálu pro mobilní telefony. LTE umožňuje vašemu mobilnímu telefonu přijímat vysokorychlostní internet. Díky neustálému rozšiřování mobilních sítích a vysoké poptávce po bezdrátových internetových službách, se LTE rozšiřuje i na frekvence dříve určené pozemnímu digitálnímu vysílání. Jedná se o hlavní důvod pro přechod na DVB-T2. 

HD 

Z anglického „High Definition” nebo vysoké rozlišení. Obraz o vysokém počtu pixelů, který umožňuje dostat na vaši obrazovku větší množství detailů. DVB-T2 teoreticky umožňuje i běžnému televiznímu vysílání poskytovat uživatelům obraz v HD kvalitě, v praxi to ale vypadá, že si za HD obraz budeme muset připlatit.  

IPTV 

Televize přes internetový protokol, někdy také jednoduše označována za internetovou televizi. Jedná se o způsob příjmu televizního vysílání, kdy je signál přenášen pomocí počítačové sítě. IPTV představuje jednu z hlavních alternativ k pozemnímu digitálnímu vysílání, zejména vzhledem k více zajímavým funkcím (zpětné přehrávání, přeskakování reklam atd. ) a vyšší dostupné kvalitě obrazu. 

Multiplex 

Souhrnný datový tok. Všechny typy dat (obraz, zvuk, text) které do vašeho přijímače dorazí s televizním signálem.  

Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
###message