Letní pařáky škodí i vaší elektronice

Extrémní tropické teploty se v posledních letech staly očekávanou součástí našeho léta. Horko, které ve stínu dosahuje více něž 30 stupňů a promění každý neklimatizovaný prostor v nesnesitelnou výheň, může trvat i týden v kuse. Hlavní prioritou v takovém případě by mělo být naše zdraví. Potřebujeme dostatek tekutin, ochranu kůže před žárem slunce a možnost se zchladit, ať už u vody venku nebo ve sprše doma. V tropickém pařáku netrpí ale jenom lidé, ale také naši elektroničtí pomocníci. Povíme vám proto, jak se o svoji elektroniku starat během extrémního horka a čemu se vyhnout, pokud chcete, aby váš mobil, laptop, router a jiná zařízení zůstala plně funkční při nejvyšších letních teplotách.

Vyhýbejte se přímému kontaktu se zdrojem tepla 

Hlavní a zdánlivě jednoduchá rada je – za každou cenu se vyhněte vystavování elektroniky přímému žáru. Jenže i když je to teoreticky každému jasné, většina z nás se bez telefonu neobejde ani na rozpálené pláži. Snažte se držet jakékoliv zařízení co nejvíce ve stínu, ať už v tašce, nebo alespoň pod slunečníkem. Doma nenechávejte ležet elektroniku příliš blízko oken. I když se může zdát, že je zařízení ve stínu, během chvilky se může slunce vyšvihnout na vyšší místo a začít zpříma pálit svoje paprsky.  

Horkem trpí v první řadě všechna zařízení, která v sobě mají baterii. Horko může vést ke ztrátě elektrolytu v baterii a tím pádem zkrátit její životnost. Obrazovky si s letní výhní také dvakrát netykají a hrozí jejich poškození přímým slunečním zářením (škodit může i umělé světlo, nenechávejte mobil nebo laptop dlouho pod lampou!). A aby toho nebylo dost, tak vysoké teploty působí expanzivně na materiály uvnitř elektronických zařízení. Znamená to, že jakékoliv oděrky či praskliny se v horku zvětší a může dojít ke ztrátě kontaktu mezi důležitými součástkami.  

Nechte elektroniku dýchat 

Jestliže vám záleží na tom, aby se elektronická zařízení nepřehřívala, pak je nesmíte nechávat ležet příliš blízko u sebe. V opačném případě si budou předávat teplo mezi sebou a celý problém se jenom zhorší. Každé zařízení by mělo mít kolem sebe alespoň 10 cm. Dávejte si pozor také na to, abyste nebránili průchodnosti ventilačního systému. Položit si v létě notebook na klín opravdu není dobrý nápad.

Když už jsme u ventilace, tak je potřeba zmínit nutnost její pravidelné kontroly. Mnoho lidí nechává zanést svoji elektroniku prachem, čímž se zhoršuje větrání a zvyšuje pravděpodobnost potíží při horku. Jednou za čas (alespoň jedenkrát za rok) zaneste svůj laptop na pročištění, nebo to udělejte sami za pomocí spreje se stlačeným vzduchem.  

Může trpět váš internet? 

O tom, jestli má počasí přímý vliv na rychlost a stabilitu internetu, není pochyb. Jistě víme, že přehřátý router svoji funkci plní hůře než ten v prostředí s pokojovou teplotou. Jestli se vám zdá, že internet zpomaluje především v horkých dnech, stálo by za to prozkoumat, zda náhodou na váš router nesvítí slunce. A pokud ne, můžete na něj namířit větrák. I ten bude stačit ke zchlazení vzduchu v okolí každého elektronického zařízení. Když ani to nepomůže, ozvěte se svému poskytovateli a zkontrolujte, jestli pomalý internet nemá na svědomí něco jiného než letní výheň. V případě připojení přes Wi-Fi bývají problémem letní bouřky.

Sázkou na jistotu bez ohledu na počasí je stabilní a rychlé připojení přes kabel v kombinaci s moderním routerem, který je připraven na náročný provoz a obsluhu více uživatelů najednou.

Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
###message