Kdo mi krade Wi-Fi?

Zpomaluje váš internet bez žádné rozpoznatelné příčiny a varování? Trvá vám stahování souborů neúměrně dlouho a na videa se prakticky nejde dívat, ale to vše jenom někdy? Možná jste se stali obětí Wi-Fi parazita a je potřeba s jeho přístupem k vašemu připojení rychle a rázně skoncovat. Existuje pár způsobů, jak na zloděje Wi-Fi přijít. Pojďme si je společně projít a naučit se bránit proti zneužívání našeho připojení.

Jak se k vám zloději dostanou?

Nezřídka mohou útočníci prostě a jednoduše uhodnout vaše heslo. Jeho sílu proto nikdy nepodceňujte, i když se vám „1234” pamatuje lépe. Dobrou alternativou pro zapomnětlivce jsou například celé věty, které parazit toužící po sosání vašeho internetu těžko uhádne. Otázkou zůstává, jestli se na vaší Wi-fi někdo bez povolení připojuje jenom kvůli internetu zdarma, nebo s více nekalými úmysly. Příkladem je krádež vašich osobních údajů. Mějte proto na paměti, že sdílení vašeho hesla s lidmi, s nimiž nežijete v jedné domácnosti, se vám může vymstít.

Kde zloděje najdu a jak se ho zbavím?

Prvním krokem pro odhalení zloděje Wi-Fi by mělo být sepsání všech zařízení, které se k němu připojují. Následně si zjistěte jejich IP adresy, které najdete po napsání příkazu ipconfig/all do příkazového řádku. Mezi nimi naleznete i IP vašeho routeru. Díky ní se (po jejím vyťukání do internetového prohlížeče) dostanete k možnosti přihlášení k informační stránce o daném routeru. Na stránce uvidíte seznam všech IP adres, které se připojují k vaší Wi-Fi. Pokud sedí jejich počet a IP adresy s vaším seznamem, tak se vám parazit vyhnul. Pokud ne, je na čase zamezit internetovému klíštěti přístup a změnit si heslo. Jestli to váš router umožňuje, nastavte si také ochranu WPA2 a možná omezte dosah Wi-fi pouze na místa, kde se skutečně pohybujete. Modernější routery mají přehlednou administraci s přehledem všech připojených zařízení. Vše je srozumitelné i pro méně zkušené uživatele.

Kdyby se vám výše zmíněný postup zdál příliš složitý, přijdou vám vhod aplikace, které zkontrolují všechna připojení k vaší síti. Patří mezi ně například Net Scan nebo WiFi Inspector pro Android zařízení. Každopádně se nenechte okrádat a alespoň jednou za čas si místo nadávání na pomalý internet zkontrolujte, jestli za něj nemůže třeba vaše sousedka.  

Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
###message