Kdo a co na vás může číhat na veřejné Wi-Fi síti?

Potřebujete se nutně připojit k internetu, ale na telefonu nemáte data a než se dostanete domů, bude to ještě dlouho trvat? A hele, v seznamu Wi-Fi připojení se objevila VolnaWifina24 – síť, která nevyžaduje heslo a můžete se k ní okamžitě připojit. Na volně dostupné síti bez zabezpečení ale mohou číhat lidé s nekalými úmysly, kteří čekají právě na vás. Kdo a jak může vašeho připojení k nechráněné síti zneužít a jak se proti takovému zneužití bránit?

Nenechavé oči hackerů

Ve velkém nebezpečí jsou především všechny důležité informace, ke kterým mohou díky vašemu napojení na síť získat přístup jiné osoby. V zásadě existují dva hlavní způsoby, jak k tomu může dojít. Buď nechráněnou Wi-Fi (názvem často podobnou síti nějaké neškodné oficiální instituce) založí přímo hacker a jeho oběti mu připojením k ní vlezou přímo do chřtánu chtivého hesel, pinů a přihlašovacích údajů. Nebo se digitální neřád pouze dostane mezi vás a legitimní síť. Výsledek je stejný, krádež citlivých informací, popř. jiné narušení vašeho soukromí a bezpečí. V případě, že síť založil přímo hacker, vám do vašeho zařízení také může rychle zamířit nejrůznější malware.

Braňte svoje soukromí

V prvé řadě bude vždy nejlepší si s nechráněnými veřejnými sítěmi vůbec nezadávat a vyhýbat se připojení k nim. Tady pozor, někdy se umí telefon připojovat automaticky a vy mu v tom v nastavení musíte zabránit. Když už se připojíte, tak vypněte na vašem zařízení sdílení souborů a nikdy takovému připojení příliš nevěřte. Rozhodně si na veřejné síti nekontrolujte stav bankovního účtu nebo jiná citlivá osobní a finanční data. Nejlepší variantou, jak se podobným potížím úplně vyhnout, je používání VPN neboli virtuální privátní sítě. Veškerá komunikace přes VPN je šifrována a každý z účastníků sítě autentizován pomocí digitálních certifikátů. VPN si snadno zvládnete nastavit sami, lze si ale také stáhnout velké množství aplikací, které tímto způsobem vaše zařízení ochrání.

Příště už se rozhodně bez rozmyslu k nechráněné síti nepřipojujte. Ani v té největší krizi, kdy je veřejná Wi-Fi zdarma manou z nebes, nepřestávejte myslet na to, že na ní nikdy nejste sami.

 

Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
###message