Lepší mobilní internet potřebuje více místa
Internet v mobilu má dnes už skoro každý a je to možné z velké části díky tzv. LTE (Long Term Evolution) síti. LTE lze ale využít i v laptopu nebo v klasických počítačích, pokud si pořídíte příslušný druh modemu. To je samozřejmě skvělé a zvyšující se přístupnost internetu pomáhá velké spoustě lidem. Má ale také svoji cenu. Do televizního vysílání zasáhlo LTE v podstatě již před 10 lety, kdy se přecházelo z analogového vysílání na digitální (původní formát DVB-T). Tehdy také došlo k aukcím frekvenčních pásem a bylo rozhodnuto, že LTE se bude šířit přes frekvence 800 Mhz, 1800 Mhz a 2100 Mhz, přičemž 800 Mhz bylo původně vyhrazeno televiznímu vysílání. Na frekvenci 800 Mhz byly poté spuštěny 4G sítě.
Pro uživatele je na obzoru další velká změna – 5G sítě a celkově rychlejší a spolehlivější mobilní internet. Jenže i tyto služby si vyžadují větší kus z dostupných frekvenčních pásem, která nejsou nekonečná. Proto bylo odsouhlaseno, že mobilní operátoři získají pásmo 700 MHz. Tímto krokem by televizní vysílání přišlo téměř o polovinu původního vysílacího spektra. Pokud tedy nemá dojít k tomu, že diváci s rozšířením LTE přijdou o velkou část pořadů, musí nastoupit šetrnější standard, který dokáže vysílat stejné množství dat na menším úseku spektra. A právě takové řešení představuje DVB-T2.
Lepší obraz pouze teoreticky
Jelikož přechod na DVB-T2 je spíše řešením v nouzi než pozitivní kvalitativní změnou, nelze od nového standardu očekávat zázraky. Potenciálně mají televizní stanice možnost vysílat více pořadů ve vysokém rozlišení. Ovšem většina stanic se od neplaceného HD odklání a chtějí, aby diváci za tento prémiový obsah platili. Vysílání v Ultra HD bychom neměli čekat ani od veřejnoprávní televize, protože je i na novém standard velmi náročné.
LTE a DVB-T si ne vždy rozumí
Tento rok bylo hlášeno několik případů, kdy došlo k rušení kvality signálu televizního vysílání kvůli přilehlé základnové stanici LTE v pásmu 800 MHz. I když se jedná o relativně ojedinělou situaci, musí někteří diváci přistupovat k úpravám na své anténě, především v podobě pořízení LTE filtru. Nahlášené případy se zatím týkají především původního standardu DVB-T, lze ale očekávat, že potíže čekají i některé diváky DVB-T2. Nákup LTE filtru by pak pro mnoho domácností znamenal další z výdajů nutných pro úspěšný přechod na DVB-T2. Mezi náklady se už tak zpravidla řadí pořízení set-top boxu, nové televize či objednání služeb servisního technika.
Chcete na kvalitu vysílání, jakou slibuje DVB-T2, přejít okamžitě a zdarma? Využijte zvýhodněné nabídky chytré televize Kuki. IPTV je řešením, díky kterému nemusíte investovat do nového zařízení. Objevte všechny výhody a ověřte si dostupnost.