Vzdělávání začíná u rodičů
Nemá smysl zbytečně neustále lamentovat nad tím, že za našeho mládí byl svět jiný a bez internetu jsme se obešli. Za prvé to u současné mladé generace rodičů není pravda a za druhé to úplně přehlíží realitu, ve které dítě žije. Používání chytrých zařízení, sociálních sítí a jiných moderních vychytávek je pro dnešní děti absolutně přirozené a snaha znevážit jejich vliv pouze naznačuje dítěti, že nemáte snahu porozumět. Udělejte pravý opak a snažte se ponořit do novinek a trendy věcí, které dítě pociťuje jako potřebu. Mnohem snáze a rychleji tak dokážete předvídat potenciální rizika.
Jestliže se sami příliš nevyznáte v online bezpečnostních zásadách, vzdělávejte se spolu s vaším potomkem. Sledujte společně videa o phishingu či jiných podvodných praktikách a veďte příkladem se svým používáním internetu.
Nebojte se kontrolovat a usměrňovat, ale vyhněte se přímým zákazům
I když vaše dítě udělá v digitálním prostředí nějakou chybu, tak mu kompletně nezakazujte přístup k internetu. Jediné, k čemu to povede, je skrývání a ztráta přehledu o tom, co dítě dělá. To ale neznamená, že byste se měli kompletně zřeknout kontroly nad online aktivitami vašeho potomka. Je dobré nastavit si pravidla ohledně času, kdy se dítě na internetu může pohybovat a zajímat se o to, co přesně tento čas zabírá. Existuje spousta typů internetových aktivit, které mohou být pro dítě přínosné nebo nijak neškodí. Proto občas nevadí, když dítě svůj určený čas přetáhne s tím, že se ovšem nejdříve zeptá.
Nainstalujte na zařízení vašeho dítěte bezpečnostní software určený pro rodiče (firmy jako Norton či Kaspersky nabízejí balíčky jak pro počítače a laptopy, tak pro mobilní zařízení). Občasná kontrola jejich internetové aktivity je absolutně nutná včetně kontroly komunikace mezi dítětem a jinými lidmi. Zdůrazněte, že osobní informace jsou velmi cenné a dítě by je za žádnou cenu nemělo na internetu sdělovat neznámým lidem.
Buďte oporou v každé situaci
I přes všechna bezpečnostní opatření může dojít k tomu, že vaše dítě se stane obětí online predátora od hackera či phishera až po někoho s jinými nekalými úmysly. Vždy dávejte najevo, že je absolutně v pořádku s vámi takový problém řešit. Stud spojený s nepříjemnou situací může vést k jejímu prohloubení. Okamžitě poté, co se vám dítě svěří, začněte sbírat důkazy (online komunikace, transakce atd.) a neváhejte kontaktovat policii.