Děti, léto, internet a bezpečnost

Období prázdnin si většina z nás spojuje s možností vyrazit ven, do přírody nebo k bazénu s kamarády. Ovšem v dnešní době máme téměř za každých okolností přístup k internetu. To stejné platí pro děti. S vyšším množstvím volného času se zvýší i doba, kterou budou trávit online. S tím roste i frekvence nejrůznějších rizik, se kterými na internetových stránkách či v mobilních aplikacích mohou děti přijít do styku. Cílem každého rodiče by mělo být zajištění podmínek používání internetu tak, aby se dítě dokázalo vyhnout jasným nebezpečím a vyhnula se mu i méně viditelná rizika. Máme pro vás tedy několik rad, které zajistí, že vaše dítě dokázaže internet používat bezpečně a zodpovědně.

Vzdělávání začíná u rodičů 

Nemá smysl zbytečně neustále lamentovat nad tím, že za našeho mládí byl svět jiný a bez internetu jsme se obešli. Za prvé to u současné mladé generace rodičů není pravda a za druhé to úplně přehlíží realitu, ve které dítě žije. Používání chytrých zařízení, sociálních sítí a jiných moderních vychytávek je pro dnešní děti absolutně přirozené a snaha znevážit jejich vliv pouze naznačuje dítěti, že nemáte snahu porozumět. Udělejte pravý opak a snažte se ponořit do novinek a trendy věcí, které dítě pociťuje jako potřebu. Mnohem snáze a rychleji tak dokážete předvídat potenciální rizika.  

Jestliže se sami příliš nevyznáte v online bezpečnostních zásadách, vzdělávejte se spolu s vaším potomkem. Sledujte společně videa o phishingu či jiných podvodných praktikách a veďte příkladem se svým používáním internetu.  

Nebojte se kontrolovat a usměrňovat, ale vyhněte se přímým zákazům 

I když vaše dítě udělá v digitálním prostředí nějakou chybu, tak mu kompletně nezakazujte přístup k internetu. Jediné, k čemu to povede, je skrývání a ztráta přehledu o tom, co dítě dělá. To ale neznamená, že byste se měli kompletně zřeknout kontroly nad online aktivitami vašeho potomka. Je dobré nastavit si pravidla ohledně času, kdy se dítě na internetu může pohybovat a zajímat se o to, co přesně tento čas zabírá. Existuje spousta typů internetových aktivit, které mohou být pro dítě přínosné nebo nijak neškodí. Proto občas nevadí, když dítě svůj určený čas přetáhne s tím, že se ovšem nejdříve zeptá.  

Nainstalujte na zařízení vašeho dítěte bezpečnostní software určený pro rodiče (firmy jako Norton či Kaspersky nabízejí balíčky jak pro počítače a laptopy, tak pro mobilní zařízení). Občasná kontrola jejich internetové aktivity je absolutně nutná včetně kontroly komunikace mezi dítětem a jinými lidmi. Zdůrazněte, že osobní informace jsou velmi cenné a dítě by je za žádnou cenu nemělo na internetu sdělovat neznámým lidem.  

Buďte oporou v každé situaci 

I přes všechna bezpečnostní opatření může dojít k tomu, že vaše dítě se stane obětí online predátora od hackera či phishera až po někoho s jinými nekalými úmysly. Vždy dávejte najevo, že je absolutně v pořádku s vámi takový problém řešit. Stud spojený s nepříjemnou situací může vést k jejímu prohloubení. Okamžitě poté, co se vám dítě svěří, začněte sbírat důkazy (online komunikace, transakce atd.) a neváhejte kontaktovat policii.

Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
###message