Co vlastně znamená HD a co potřebuji pro streamování videa ve vysokém rozlišení?

Bývaly doby, kdy si člověk mohl užít film ve vysoké kvalitě pouze po zaplacení drahého lístku do kina. Pomalu se ale vysoké rozlišení či kvalitní zvuk dostává i do domácností. Zároveň se zvyšuje trend, kdy se velké množství filmové a televizní zábavy obejde bez jakýchkoliv fyzických médií a preferuje se streamování obsahu přes internet. Co když chce uživatel obojí zkombinovat a užít si v HD film, který k němu připluje po internetových vlnách? Pokud si chce užít filmový zážitek naplno, tak se neobejde bez rychlého a stabilního internetového připojení.

Stříbrné plátno doma 

HD je zkratkou pro high definition neboli vysoké rozlišení. První pokusy s vysíláním ve vysokém rozlišení se datují až k samotnému vzniku televizního vysílání, do 30. a 40. Let. V té době se televizní obrazovka rozdělovala na řádky a za vysoké rozlišení se považoval obraz o výšce 240 až 819 řádků. Pro porovnání, běžně se tehdy vysílalo i v rozlišení o výšce 12 řádků.  

S tím, jak se technologie obrazovek měnila, se také postupně ustanovil nový standard vysokého rozlišení založený na počtu pixelů na obrazovce. HD rozlišení začíná od 720 pixelů na výšku a 1280 na šířku. Běžně však pod tímto názvem najdeme vysílání v tzv. 1080p formátu, tedy 1080 pixelů na výšku s 1920 pixely na šířku. Zhruba to odpovídá rozlišení a hloubce detailů, kterého je schopný klasický 35mm film, na který se dříve natáčely všechny snímky určené pro promítání v kinech. Samozřejmě dnes již existují i mnohem vyšší rozlišení – tzv. 4K, které obsahuje dvakrát tolik pixelů, co klasické HD. Začíná se testovat a prosazovat dokonce i formát 8K.  

Šneci se musí obejít bez HD 

Miliony pixelů, které se každou vteřinu mnohokrát změní, znamená velké množství dat, které musí vaše připojení předat z hlavního serveru do zařízení, na kterém film či HD televizní vysílání sledujete. U velmi pomalého připojení tedy může nastat situace, kdy se data posílají příliš pomalu a obrazový signál je velmi trhaný. Filmový zážitek například s rychlostí 1 Mbps je spíše mučením každého milovníka světové kinematografie.  

Obecně se potřebná rychlost těžko odhaduje, protože každý posílaný soubor má jinou velikost, ale pod rychlost 5 Mbps nemá streamování videa příliš smysl. Rychlost může fluktuovat i kvůli tomu, že vaše připojení ve stejné chvíli využívá více členů domácnosti na různých zařízeních. Proto čím vyšší rychlost internetu, tím hladší vaše sledování bude. Pro sledování HD filmů doporučujeme download alespoň 8 Mbps, zatímco pro sledování videa v extrémně vysokém rozlišení 4K bychom nešli pod 18 Mbps.  
 
Vysoké rozlišení se začíná čím dál tím častěji objevovat i v nabídkách televizních stanic. Umožňuje si naplno užít sledování vysílání ve vysoké kvalitě, kdy vám neujde ani sebemenší detail. Můžeme očekávat, že časem se nejenom HD, ale i 4K a vyšší rozlišení stanou zcela běžnými. Ovšem ne tam, kde se rychlost internetu pohybuje příliš nízko. Neváhejte tak již nyní vsadit na pořádně rychlý a stabilní internet od AIM, který vám otevře bránu ke sledování videa ve vysokém rozlišení.

Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
###message