Co udělat, aby DVB-T2 nevyděsilo vaši babičku a dědečka?

Sci-fi spisovatel a humorista Douglas Adams kdysi přišel s pravidlem pro to, jak lidé vnímají technologie vzhledem ke svému věku:  


1. Cokoliv, co bylo vynalezeno předtím, než jste se narodili, je normální, obyčejné a přirozenou součástí běhu světa. 
2. Cokoliv, co bylo vynalezeno mezi vašimi 15. a 35. narozeninami ,je nové, vzrušující, revoluční a pravděpodobně v tom můžete udělat kariéru.  
3. Cokoliv, co bylo vynalezeno po vašich 35. narozeninách, se vzpírá přirozenému řádu věcí.


Jedná se o dost extrémní názor. Pravdou ale je, že čím starší jsme, tím méně trpělivosti pro technologické zněny máme. A zvlášť když zasahují do našeho každodenního života, tak jako přechod na DVB-T2 příští rok zasáhne do života mnoha seniorů.

Ani první ani poslední 

Pro starší ročníky není změna standardu pozemního televizního vysílání ničím extra novým. Mnoho z nich si podobným procesem muselo projít již před pár lety, kdy televize plošně přecházela na digitální standard. O co hůř, je velmi pravděpodobné, že se za pár let všechno změní znovu s nástupem nových bezdrátových technologií, které budou potřebovat vyšší podíl frekvenčních pásem. Pro seniory, kteří patří k nejvěrnějším divákům televize, je nutnost vyhledávání specifických technických informací a nákup zbrusu nových zařízení často nad jejich síly.  

Je tedy velmi pravděpodobné, že za starší ročníky celou záležitost budou řešit jejich příbuzní. Výběr, nákup, instalace nových televizí, set-top boxů, antény nebo anténových prvků – to vše by lidé měli začít řešit co nejdříve. K vypnutí původního standardu totiž dojde relativně rychle a náhle, někde už na začátku příštího roku. Po nákupu nové techniky samozřejmě přijde na řadu kompletní přeladění stávajících programů. To je nejenom otrava, ale také nabourává seniorům zaběhané zvyky, když se všechny stanice najednou přesunou pod zcela jiná čísla, než na jaká byli zvyklí. A kde leží hlavní výhoda DVB-T2 pro seniory? No, v podstatě nikde. Jedná se o důležitý krok z hlediska soužití televizního vysílání a mobilních operátorů, ale pro samotného diváka přináší více starostí než nových zábavných zážitků. I programy v HD, kterými se někteří zastánci DVB-T2 ohání, budou zřejmě v mnoha případech placené. Jaká tedy existuje alternativa? 

Naučit se jednou a užívat si napořád 

Pořiďte svým rodičům nebo prarodičům internetovou televizi. Internet dnes k životu potřebuje skoro každý a začíná to být pravda i o seniorech. Pokud má nová technologie opravdu přínos pro kvalitu jejich života (například možnost sledovat pravnoučata na Facebooku), dokáží se i starší generace s moderními zařízeními dostatečně seznámit a používat je. 

Internetová televize neboli IPTV, kterou reprezentuje například naše chytrá televize Kuki, může online seniorům dále zpříjemnit a zjednodušit život. Místo spoléhání na to, co je napsáno v televizním programu, si mohou celé vysílání nahrát a dívat se kdykoliv, a to až několik dní nazpátek. Vysílání si navíc mohou zastavit a nespoléhat tak jenom na reklamní pauzu, když potřebují náhle někam odejít, nebo si jenom chtějí uvařit kávu. Instalace i ovládání internetových televizí nepředstavuje žádnou složitou překážku a nehrozí, že by za pár let museli seniorští TV diváci zcela měnit vybavení svojí domácnosti.  

Změnám ve sledování televize se naši dědečkové a babičky bohužel nevyhnou. Proč ale místo čekání na další TV „revoluci” nezvolit variantu, která opravdu nabízí nové možnosti a je dlouhodobě stabilnější? Internetová televize je řešením, jenž dokáze seniorům dokonale vyhovovat.

Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
###message