Co nového je opravdu nové na standardu DVB-T2

Nový formát pozemního televizního vysílání DVB-T2 by měl logicky posunout kvalitu televizního vysílání o kousek dál. Bohužel se čím dál tím více ukazuje, že pozitivních změn čeká na diváky v rámci přechodu na nový standard pomálu. Změnu totiž nepohání potřeby diváků nebo snaha modernizovat. Jedná se spíše o ústup poskytovatelům mobilního internetu, který potřebují čím dál tím větší část frekvenčních pásem dříve vyhrazených pro televizní vysílání. Co nás tedy opravdu čeká po přeladění na DVB-T2 a existuje řešení, které nabízí víc?

Více programů a HD? 

Tím hlavním rozdílem mezi původním vysílacím standardem DVB-T a novějším DVB-T2 je jiný druh komprese dat. Laicky řečeno se do signálu DVB-T2 vejde více obrazu a zvuku než do předchozího vysílacího standardu. Ideálně by tedy mělo následovat zvýšení počtu kanálů pro domácnosti, které tímto způsobem televizi sledují. Kromě vyššího počtu kanálů lze vysílat v jednom tzv. multiplexu (vysílací síť) i menší počet kanálů, ale za to s vyšší kvalitou obrazu. Představa, že si ale zdarma užijete HD nebo dokonce 4K vysílání, je ale bohužel mylná. V poslední době začaly komerční televize potichu vypínat svoje bezplatné HD kanály, takže s DVB-T2 nebo bez – za vyšší rozlišení si připlatíte tak jako tak. 

Nákupy a úpravy za vaše peníze 

Nejvýraznější změnu přinese DVB-T2 do rozpočtu jednotlivých domácností. Pokud totiž nechcete o televizní vysílání zcela přijít, budete si muset pořídit nové vybavení, které dokáže obraz a zvuk v DVB-T2 rozluštit. Nejoblíbenějším řešením je pořízení set-top boxu, ale nezřídka lidé investují rovnou do nové televize. Nájemníci v obytných domech se společnou anténou pak musí zajistit provedení úprav této antény, jinak se k nim DVB-T2 nedostane. A navíc i tak někdy musí dojít k nákupu set-top boxů pro jednotlivé byty. Zkrátka na přechodu z DVB-T na DVB-T2 diváci především tratí, místo toho, aby získali nové možnosti, funkce a lepší kvalitu.  

Jiná cesta 

Pozemní digitální vysílání má dnes již však několik alternativ, které vám otevírají cestu ke skutečně novým zážitkům. Za nejlepší z nich považujeme IPTV neboli internetovou televizi. Dobré připojení k internetu dnes potřebuje opravdu každý a není vůbec žádný problém k němu přikoupit i tento způsob odběru televizního vysílání. Internetová televize vám umožní nejenom sledovat obrovské množství kanálů, ale také si vybrat z nabídky programů ve vysokém rozlišení. Pokud vás nebaví čekání na skončení reklam, pak je můžete díky IPTV snadno přeskočit a pokračovat ve sledování. A jestliže nemáte čas sledovat oblíbené pořady zrovna ve chvíli, kdy jsou vysílány, tak s IPTV nezoufejte. Můžete totiž využít tzv. zpětného přehrávání, díky němuž si prohlédnete cokoliv až 7 dní nazpátek. V dnešní době už nedává smysl se svazovat chudou nabídkou pozemního vysílání. Kdo hledá kvalitu a inovace, měl by vyzkoušet internetovou televizi.  

Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
###message