Co musíte vědět o přechodu na DVB-T2?

Přechod na nový standard pozemního televizního vysílání se týká přibližně 60 % domácností u nás. Doba, kterou mají tyto domácnosti na přípravu před finálním vypnutím současného standardu DVB-T, se pomalu ale jistě zkracuje. Zcela dojde k vypnutí starého vysílání v polovině příštího roku. Co všechno se tedy musí stát, aby tyto domácnosti nepřišly o televizní vysílání?

Která zařízení musíte vyměnit, dokoupit a přenastavit 

S novým standardem přichází i nový způsob kódování obrazu, tzv. kodek s názvem H.265 či HEVC. Zařízení, která jste si pořídili před rokem 2015, nepodporují DVB-T2 ani HEVC, takže je potřeba se podívat po nových. V obchodě najdete televize i set-top boxy označené malou kulatou nálepkou zlaté barvy, na které stojí, že přístroje jsou ověřené pro DVB-T2. Nemusíte kvůli chystané změně hned kupovat novou televizi, set-top box plně postačí. Anténu měnit nemusíte v případě, že ji máte doma sami za sebe. Ovšem u společných anténových systémů v bytových domech musí dojít k výměnám kanálových vložek. Nejedná se o nijak složitou úpravu, ale každopádně to znamená další investici.
 
Pokud tedy vlastníte samostatnou anténu i zařízení, které si poradí s DVB-T2 signálem, stačí nyní už jenom přeladit kanály. U novějších televizí se tak stane automaticky po stisku tlačítka, u starších modelů budete muset ladit manuálně kanál po kanálu. Připravte se na to, že budete muset možná kanály přeladit znova, protože nový standard nejdříve funguje v přechodovém režimu a v únoru 2021 by měl přejít do režimu stálého.  

Co vám DVB-T2 přináší?

Z hlediska uživatelů se přechod na DVB-T2 zřejmě neprojeví nijak zásadně, lze však čekat kvalitnější obraz a teoreticky i více kanálů. Nový standard vysílání totiž umožňuje, aby ve stejném frekvenčním pásmu existovalo více programů najednou, případněn stejné množství jako doposud, ale s vysokým rozlišením. Hodně bude záležet na tom, jak se k DVB-T2 postaví jednotlivé komerční televizní stanice a co svým divákům nabídnou. Mimo jiné by mohly na novém standardu vysílat nejenom pořady v HD rozlišení, ale i v tzv. Ultra HD. DVB-T2 vás však rozhodně nepřipraví o povinnost platit koncesionářské poplatky.  

Lze se změně na DVB-T2 vyhnout? 

Souhrnně lze říct, že přechod na DVB-T2 si vynutí investici do nových zařízení výměnou za relativně málo potenciálních kvalitativních změn. Jestliže ale přijímáte pozemní televizní vysílání, nedá se DVB-T2 a spojeným nákladům nijak vyhnout. Řešením by mohl být přechod vaší domácnosti na IPTV.  Jedná se o televizní příjem po datové síti či jednoduše – internetovou televizi.  

Bez internetu doma či v mobilu se dnes prakticky nikdo neobejde a nechat si od poskytovatele internetu přivést do domácnosti i televizi je snadné, AIM je toho důkazem. Všechno dohromady získate velmi výhodně jako balíček služeb. Oproti pozemnímu televiznímu vysílání má IPTV hned několik výhod, které diváci rozhodně ocení. Patří mezi ně schopnost zastavit televizní pořady, přeskakovat reklamy nebo začít sledovat program od začátku i po jeho zahájení. Internetové televize vám také umožňují si průběh celého vysílání ukládat a dívat se na něj zpětně. S IPTV vám tak nic neuteče, můžete se dívat na velký výběr kanálů (větší než u pozemního vysílání a někdy s možností úpravy na míru pro zákazníka), ve větší kvalitě a bez průtahů.  

DVB-T2 je velkou změnou, která zasáhne mnoho českých domácností. Před nákupem nové televize nebo set-top boxu by proto stálo se zamyslet nad tím, jestli se vám více nevyplatí alternativa v podobě IPTV. Rychlý internet s příkladnou stabilitou a internetovou televizi se zpětným posunem máte díky nám na dosah. To vše za skvělou cenu, neváhejte se ověřit dostupnost a využijte akční nabídky.

Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
###message