Co je to agregace internetového připojení?

Agregace má zásadní vliv na rychlost a použitelnost internetového připojení. I přesto mnoho běžných uživatelů vlastně ani netuší, co tento pojem znamená. Podívej se, jakým způsobem agregace funguje.

Sdílím, sdílíš, sdílíme

Agregace představuje důležitý parametr internetového připojení, který vyjadřuje, kolik uživatelů může maximálně v jeden okamžik sdílet vyhrazenou rychlost. Sdílení datového toku je v případě internetu na doma běžnou praxí, která tě nezaskočí, pokud si o agregaci něco předem zjistíš a budeš s ní počítat.

Agregace v praxi

Hodnota agregace se uvádí jako poměr, kdy druhé číslo představuje maximální počet lidí, se kterými linku sdílíš. Pro lepší pochopení se hodí konkrétní příklad. Agregace 1:50 u linky 100 Mbps znamená, že rychlost připojení bude od 2 do 100 Mbps, protože linku sdílí až s 50 uživateli. Agregace sama o sobě není špatná. Snižuje cenu připojení a kapacitu férově rozděluje mezi uživatele. Je pouze důležité vědět, že něco takového existuje.

Připrav se na špičku

Z výše uvedeného vyplývá, že nejrychlejší internet si užiješ v momentech, kdy linku využívá co nejmenší počet uživatelů. Naopak ve špičce, která u domácího internetu nastává zpravidla mezi 19. až 21. hodinou, tě čeká sdílení kapacity s dalšími uživateli. Datově náročné aktivity se tak vyplatí naplánovat si na dobu mimo špičku.

Určitě je důležité zmínit, že dostatečně rychlá linka dokáže nabídnout komfortní surfování i většímu počtu uživatelů. Třebaže poměr agregace zůstává, rychlost připojení se neustále mění podle toho, jaké aktivity dělají ostatní uživatelé. Mezi ty datově nejnáročnější bez diskuze patří sledování HD videa a stahování velkých souborů.

Kde najdeš informace o agregaci?

Hodnotu agregace nelze jen tak změřit a není uvedena ani na routeru. Dozvíš se ji ze smlouvy s poskytovatelem internetu. AIM informace o agregaci rozhodně neschovává a informuje o nich rovnou na webu. Například všechny tarify optického internetu jsou nabízeny se sympatickou agregací 1:10. Kapacitu tak může sdílet pouze deset uživatelů. Nutno podotknout, že agregace nemusí být vždy uplatňována. Někdy se maximální počet uživatelů nenaplní ani ve zmíněné špičce. Ostatně běžný uživatel nevyužívá linku bez přestávky. Vše tak ve výsledku záleží pouze na okolnostech a poskytovateli.

Agregace a pomalý internet

Sdílení datového toku z pochopitelných důvodů snižuje rychlost připojení k internetu. Pokud ti nevyhovuje agregace u stávajícího poskytovatele, má smysl porozhlédnout se mezi tarify optického internetu od AIM. Agregace 1:10 při maximální rychlosti až 400 Mbps stále přináší maximálně pohodlné surfování a dostatečnou rychlost pro všechny internetové aktivity. To vše bez ohledu na to, kdy se rozhodneš otevřít prohlížeč.

Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
###message