Co je pravda a co lež? Proklepněte si pravdivost informací na internetu

Ne všechno na internetu je pravda. Nejedná se zrovna o šokující zprávu, asi každý z nás si je vědom, že online prostředí obsahuje velké množství dezinformací, polopravd a přímých lží. Lze se ale v takovém prostředí vůbec nějak zorientovat a zjistit, jestli náhodu nejsme oběťmi lživé kampaně či rozšířeného nepravdivého mýtu? Máme pro vás pár rad, které vám pomohou se ve změti internetových zdrojů lépe zorientovat.

Více zdrojů víc ví 

Hlavní radou pro všechny případy je nedůvěřovat pouze jednomu zdroji informací. Čím více si můžete informaci ověřit jinde, tím lépe. Pozor na zastaralé a neexistující odkazy! Některé stránky, které se snaží šířit falešný obsah, mohou odkazovat na velké množství odborných článků. Ty jsou buď neaktuální, nebo vůbec neexistují. Vědecký či zdravotní článek, který necituje nic jiného než 15 let staré studie, je rozhodně podezřelý. A co teprve situace, kdy se pokusíte studii vyhledat a zjistíte, že nikdy provedena nebyla. To samé platí i pro obyčejné zprávy. Pokud o teroristickém útoku na pražské metro informuje pouze jedna stránka a velké zpravodajské weby mlčí, nejspíš není potřeba se obávat. 

Kdo a odkud?

Při snaze odhalit pravdivost obsahu se podívejte na jméno autora a snažte se vyhledat další články či zprávy, které publikuje. Zajímejte se o jeho či její odborné zkušenosti. Pokud máte s hledáním problémy, stoupá pravděpodobnost, že informace od autora nejsou pravdivé nebo zkreslují realitu. Lze si také posvítit na stránku, která obsah publikuje. Skrze aplikace jako je WOT (Web of Trust) si můžete zjistit důvěryhodnost webu hodnocenou uživateli. Bohužel toto hodnocení ale neexistuje pro všechny stránky. Jiné typy informací si můžete zjistit u všech. Když zadáte příslušnou adresu do Alexa.com, máte možnost si prohlédnout, jestli na stránku odkazují známé a důvěryhodné zdroje, nebo stránka odkazuje jenom sama na sebe. Ve druhém případě nevěřte vůbec ničemu, co na ní najdete. 

Vyznat se ve spletitém světě informací na internetu není jednoduché. Vždy se vyplatí podniknout kroky navíc k tomu, abychom si ověřili, jestli čteme pravdu, nebo nás někdo vodí za nos.

Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
###message