Bydlíš na sídlišti? Nastav si router tak, aby ti soused nekradl internet!

WiFi router se objevuje v čím dál větším počtu domácností, ale pouze velmi malé procento uživatelů řeší jeho zabezpečení. Podívej se na několik tipů, jak ochránit WiFi síť před útočníky, zvědavci a třeba i sousedem, který se snaží uhodnout tvé heslo.

Když je internet pomalý

S průměrnou rychlostí a kvalitou internetového připojení na tom není Ústecký kraj zrovna dvakrát růžově. AIM uspořádal průzkum s cílem zjistit, jak jsou uživatelé spokojeni se službami stávajících poskytovatelů připojení. A výsledek? Nízká rychlost společně s nedostatečnou stabilitou patří k největším trápením. O to víc zamrzí, když domácí WiFi nefunguje správně a router zpomaluje už tak špatné připojení. Pokud chceš rychlý internet, nezbývá ti nic jiného než si zahrát na detektiva. Chceš zjistit, zdali je router správně nastaven a WiFi používají opravdu jen tvá zařízení?

Kdo je připojen?

Každé zařízení připojené k routeru je možné jednoznačně identifikovatat pomocí tzv. MAC adresy. Pro získání přehledu všech připojených MAC adres využij síťový skener. Jedná se o jednoduchou aplikaci zdarma, kterou si můžeš nainstalovat na chytrý mobil. Stačí si vyhledat klíčová slova jako WiFi Analyzer, Network Tools či WiFi Inspector. Aplikaci spustíš a hned vidíš, jaká zařízení jsou připojena.

Kontrolu připojených zařízení můžeš provést také přímo z konfigurace routeru. Do webové administrace se připojíš podle návodu k routeru. V nastavení routeru hledej položku Wireless Statistics (nebo něco obdobného). Ve výpisu najdeš všechna aktuálně připojená zařízení včetně nezvaných hostů. U moderních routerů máš možnost zařízení snadno zablokovat a znemožnit jim tak využívání WiFi sítě.

Bez pořádného hesla to nepůjde

Jak zabezpečit domácí WiFi? Nejjednodušší cestou pro běžného uživatele je nastavení dostatečně silného hesla. I když se to nezdá, heslo je většinou velmi jednoduché uhodnout. Výhodu mají útočníci, kteří tě znají. Jméno domácího mazlíčka, název ulice, datum narození, příjmení za svobodna, název oblíbené hudební kapely, 123heslo321 a další cesty výběru hesla napadnou každého, kdo se pokusí stát černým pasažárem na vlnách tvého internetového připojení.

Vygeneruj si pořádně silné heslo kombinující malé a velké znaky, speciální znaky a čísla. Nemusíš si ho pamatovat, to za tebe zvládne zařízení. Heslo si ulož buď do správce hesel, nebo si ho vytiskni a bezpečně schovej. Stejně tak je důležité na routeru nastavit nejvyšší typ zabezpečení, zpravidla se jedná o WPA-PSK/WPA2-PSK.

Rychlý internet v Ústeckém kraji

Zabezpečení je v pořádku, ale internet je stále pomalý? V tom případě dává smysl zamyslet se nad změnou poskytovatele! Přechod je překvapivě jednoduchý. AIM ti nabízí internetové tarify s rychlostí až 400 Mbps bez omezení.

Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
###message