Brno bude mít metro a zakážeme písmeno Ř. Jak rychle vygooglit, zda-li je to pravda?

Na internet může díky blogům, diskuzním fórům a sociálním sítím prakticky kdokoliv přidat libovolnou informaci. Mnoho z nich je nepravdivých a šíří se dál bez toho, aby je někdo předem ověřil. Jak na internetu nenaletět a kde hledat pravdu?

Fake news hýbou světem

V poslední době se velmi aktivně diskutuje o nebezpečnosti „fake news“ a jejich systémovém řešení. Ve zkratce se jedné o falešné zprávy obsahující dezinformace a propagandu. Jsou psány cíleně tak, aby docházelo k jejich virálnímu šíření. Vyvolávají emoce a na první pohled působí velmi věrohodně. Ve spojení s důvěřivostí běžných uživatelů se některé z nich stávají podkladem pro publikaci dalších zpráv. Výsledkem je lež, která zásadně ovlivňuje chování lidí. A to rozhodně není dobře.

Prakticky každý, kdo se pohybuje aktivně na internetu a sociálních sítích, se dříve či později stane cílem fake news. Nechceš-li se nechat tahat za nos, bude se ti hodit několik rad, jak falešnou zprávu prokouknout. Vlastní průzkum pochopitelně vždy zabere nějaký čas, ale s rychlým internetem a následujícími tipy máš pravdu vždy na dosah.

Google a více zdrojů

Přijde ti zpráva přitažená za vlasy? Je v ní nějaké konkrétní tvrzení, které by si zasloužilo ověřit? Neváhej a začni googlovat. Google umožňuje vyhledávat velmi podrobně a drží si archiv dřívějších verzí stránky. Snadno tak odhalíš, jestli článek někdo neupravil. Stejně tak máš možnost vyhledávat obrázkem. Díky tomu si můžeš ověřit zdroj fotografie a zjistit, zda-li ti její popisek nelže. Velmi často se stává, že jsou fotografie vytrženy z kontextu. Snímek válečné zóny může být momentkou z natáčení historického filmu. I takové podvody jsou v případě fake news zcela běžné.

Při ověřování informací si vždy dohledej více seriózních zdrojů, a to nejen našich, ale také těch zahraničních. Spoléhat pouze na jeden je velká chyba. Nezapomínej na to, že i takovou stránku na Wikipedii může kdokoli editovat.

S rychlým internetem jsi o krok napřed

Pokud se chceš co nejvíce přiblížit pravdě, je ve tvém vlastním zájmu získat maximum informací. Čas nutný pro hledání ti zkrátí stabilní a dostatečně svižné internetové připojení. V Jihomoravském kraji ti rychlé internetové tarify za skvělé ceny nabízí AIM. Tam, kde zatím nemá vybudouvanou vlastní optickou síť, potěší DSL tarify bez omezení s rychlostí až 200 Mbps. Internet stačí nezávazně poptat. S rychlý internetem a zmíněnými radami si na tebe fake news nepřijdou.

Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
Rychlé připojení
od 280 Kč měsíčně
- zadej adresu a zjisti zda se u Vás doma zrychlila přípojka
- přechod od stávajícího poskytovatele vyřešíme za Vás
###message